Bekçilik, gece olunca sokakların,  caddelerin ve  toplumun yaşam alanı olan mahallelerin daha güvenli, sakin alanlar olmasına yardımcı olan, kamu güvenliğini sağlayan, yangın, hırsızlık ve gayri meşru yaklaşımlara karşı görevli olduğu bölgeyi muhafaza eden, kısacası geceleri suç işlenmesini önlemek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kolluk faaliyetlerini yürütmekle görevlendirilen kişidir.

BEKÇİNİN GENEL ANLAMDA GÖREVLERİ

Devletin halkı koruma konusunda görevli olan bu memurlar 772 numaralı Mahalle ve Çarşı Bekçileri yasasına göre;

  • Olaylı bir yerde polisler gelene kadar olaya müdahale etme, protesto olduğu zaman polisler gelene kadar halkı yatıştırma gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır.
  • Polislerin olmadığı yerde ve ihtiyaç olduğu yerde bekçiler, polisler gelene kadar bir polis gibi kamu düzeninin bozanları önler
  • Suç işlendiyse ya da işlenmek üzereyse suçlulara müdahale eder, güvenli çember oluşturarak güvenli bölge oluştururlar.

BEKÇİ ALIMLARI NASIL OLUR?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere İçişleri Bakanlığının bekçi alımı duyurusu ile birlikte 772 sayılı çarşı ve mahalle bekçisi kanunu çerçevesinde Bekçi alımları yapılır. Bekçilik alımı ilanı, resmi gazetede yayınlandığı gibi ilk olarak yazılı sınav olacak ve daha sonra sözlü sınav ile beraber spor mülakatı gerçekleşecektir. Bekçilik alımı ilanları Polis Akademisi sitesinden ilan olunur.

Polis Akademisi web sitesi duyuruları ve güncel başvuru bilgileri için lütfen tıklayınız…

Bekçilik için İçişleri bakanlığının Polis Akademisi sitesinde alım ilanı geldiğinde kılavuzda belirtilen şartları taşıyan adaylar e-devlet şifreleri ile ön başvuru yaparlar. Ön başvurusunu yapan adaylar pilot şehirlerde yazılı mülakat sınavına tabi tutulurlar.

Yazılı sınavın baraj puanı 50 olup, adaylara 100 soru yöneltilerek en az 50 doğru yapması istenmektedir. Puanlama doğru başına 1 puan olarak hesaplanır. 50 ve üstü puan alan adaylar fiziki yeterlilik testine girmeye hak kazanmaktadır ve polis akademileri ile bekçilik hazırlık kursları için Ali Peçen Sportif Eğitim Merkezi SEM’e başvurarak Ataşehir ve Üst Göztepe bölgesindeki tesisimizde spor akademisi hazırlık kursu hizmeti ve rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

Bekçi olmak için  lise mezunu olma şartı aranmaktadır. 31 yaşına gelmemiş erkeklerden alım yapılır. Bekçilik alımı sınavı üç aşamadan oluşup, kabul için genel anlamda polis akademilerine kabul edilme şartları aranır.

  1. Yazılı sınav
  2. Fiziki yeterlilik sınavı
  3. Sözlü mülakat sınavı

Spor Liseleri, Spor Akademleri BESYO ve Polis Akademileri ile Bekçilik Hazırlık Kurslarına Başvuru için lütfen Kayıt Formunu buradan doldurarak Ön Kayıt Olunuz..!