Go harika bir oyundur!

Yaratıcılık
Go, tahtada şekiller yarattığınız bir oyundur. Taşınızı istediğiniz bir kesişim noktasına koyabilirsiniz.
Go’da, amacı yok etmek ya da ele geçirmek olan oyunlarda bulunmayan bir yaratıcılık ve yapıcılık vardır.
Go’da ezberleyerek veya zihninize bilgi tıkarak ilerleme kaydedemezsiniz. Go’daki yaratıcılık fikirlerinizi rahatça ifade etmenize imkân tanır.

Tıbbi bulgular
Hesaplama, ezberleme ve mantık yürütme gibi fonksiyonları insan beyninin sol tarafının gerçekleştirdiği söylenir. İnsan beyninin sağ tarafı ise sezgiseldir, şekilleri ve mekansal ilişkileri kavrar, ayrıca büyük ölçekli görüntülerle alakalı yargılara varılmasını sağlar.
Beynin iki tarafı da iyi bir şekilde kullanılmalıdır, fakat görünen o ki birçok ağırlıklı olarak sol beynini kullanıyor.
Go, beynin sağ tarafının kullanılmasını sağlar. Tıbbi bulgular Go’nun zihnin sağ tarafını uyardığını, karar verme yetisini güçlendirdiğini ve stres seviyesini düşürdüğünü göstermektedir.
Go, bunamanın ve kalp krizinin önlenmesinde ve kalp krizini takip eden iyileşme sürecinde faydalıdır.

İletişim
Go, çocukluktan yaşlılığa kadar hayatınız boyunca oynamaktan keyif alacağınız bir oyundur. Birbirine yabancı insanlar bir Go oyunu oynayarak çabucak arkadaş olabilirler.
Modern toplumumuzda iletişim gitgide zayıflamaktadır. Fakat Go; aile, öğrenci – öğretmen, ast – üst ilişkilerinin ötesinde bir iletişimin kurulmasına büyük katkı sağlayabilir. Çünkü Go; yaş, cinsiyet ve milliyet farklarını aşan harika bir oyundur.

Çocukların eğitimi
Go oyunu zihinsel olarak yoğunlaşmanıza yardımcı olur, aynı zamanda denge hissinizi geliştirerek değer yargılarına varabilme konusunda kendinizi geliştirmenize olanak sağlar. Çocukların karakterlerini oluşturmalarında oldukça yararlıdır.
Tabii ki bir oyun oynandığında bir taraf kazanır ve bir taraf kaybeder. Yaptığınız hamlelere siz karar verdiğiniz için, kazandıktan veya kaybettikten sonra kendinizi değerlendirme sorumluluğu size aittir. Kazandıktan veya kaybettikten sonra gelen keyif veya hayal kırıklığı çocukların olgunlaşmasına yardımcı olur ve onlara hayata nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğretir.
En önemlisi de, Go sayesinde çocuklar birbirleriyle ve başka yaşlardan insanlarla iletişim kurarlar ve onlara düşünceli ve ince bir şekilde davranmayı öğrenirler.
Birçok okulun Go’yu sadece bir kulüp etkinliği olarak değil bir ders olarak bünyesine katmış olmasının sebebi belki de budur.

Leave a Comment