Diz ağrısı pek çok insanın ortak şikayetidir. Diz ağrısının nedenleri basit olanlardan oldukça karmaşık olanlara kadar geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Dizin zorlanmasından menüsküse kadar diz ağrısının pek çok farklı sebebi olabilir. Ağrının sebebi ne olursa olsun en azından doktora gidene kadar ağrıyı hafifletecek uygulamalar ile diz ağrısına iyi gelebilecek tavsiyeleri aşağıda toparlamaya çalıştık.

Diz Ağrısı İçin Buz
Buz kompresi diz ağrısı için uygulanabilecek ilk yöntemdir. Bu dizde darbeye ya da ters bir harekete bağlı olarak oluşabilecek şişin engellenmesi ve ağrının hafifletilmesi için kullanılan etkili bir yöntemdir. Öncelikle ağırlığınızı dizlerden almak için sırt üstü uzanın. Sonra ağrıyan dizin üzerine buz dolu bir torba yerleştirip en az 5 dakika ideali 10 dakika bekletin. Uygulamayı yaparken ince bir bez veya kağıt havlu derinizin yanmasını engelleyecektir. 3 kez 5-6 dakika ve bu uygulamayı günde 3 farklı zamanda tekrarlamak ödem oluşmasını engellemek için diğer tavsiyemizdir ve doktora gidilmediği durumlarda denenebilir ve birçok doktor tavsiye etmektedir.

Eğer ağrı hafifse buz torbasını kaldırdıktan sonra dizi sıkıca sararak birkaç gün dinlenin. Buna rağmen şişme ya da ağrı 1-2 gün aynı şiddette devam ediyorsa bir doktora görünmelisiniz.

Diz Ağrısı İçin İlaçlar
Steroid olmayan enfeksiyon engelleyici ilaçlar (NSAID) dizde oluşabilecek şişmeyi, ödemi engeller ve ağrıyı hafifletebilir. Ancak bu tip ilaçların uzun süreli kullanımı vücutta başka sorunlara yol açabileceği için dozaj ile ilgili tavsiyeleri doktorunuzdan alabilirsiniz. Ağrı ve ödem önleyici pomadlar da önerilir. Şiddetli vakalarda mutlaka doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmanız gerekir.

Dizlerinizi Hareket Ettirin
Diz ağrısı şikayetiniz varsa onları hareketsiz bırakmak yapabileceğiniz en kötü şey olacaktır. Darbeye ya da ters bir harekete bağlı olan diz ağrılarında bile dizleri açmak için günlük olarak hafif hareketler yapmalısınız. Eğer dizlerinizi dinlendirmek adına uzun süreli hareketsiz bırakırsanız eklemleriniz hareketsizliğe alışacak ve daha sonra hareket ettirdiğinizde daha çok ağrıya maruz kalacaksınız.

Ağrıyan dizi hareketsiz bırakan hastaların dizlerinin iyileşme süresi düzenli hareket yapan hastalara göre 2 kat daha uzundur. Tamam dizlerinizi ağrıdan korumak için bir süre dinlendirmeniz gerekiyor ama tamamen hareketsiz bırakmanız anlamına gelmiyor.

Diz ağrısına ne iyi gelir sorusuna kısaca yanıt vermeye çalıştık. Dizler yapıları gereği karmaşık bölgeler olduğu için diz ağrıları diz kapağından kemiklere, kıkırdaktan eklem sıvısına ve bağlara kadar pek çok farklı alanda oluşabilecek sorunlar yüzünden meydana gelebilir. Bu nedenle sık sık diz ağrısı çekiyorsanız ya da yanlış bir hareket sonrası dizinizdeki ağrı 4-5 gün boyunca azalmadan devam ettiyse daha yerinde bir teşhis ve tedavi yöntemi için bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Burada verdiğimiz bilgiler tavsiye niteliğinde olup, her zaman size özel sorunda size özel teşhis ve tedaviyi doktor veya uzmanından öğrenerek tedavi yoluna gitmelisiniz.